а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

микрочип

Види и: чип (м.)
мн. микрочипови
Вид збор: Именка, машки род
чип
Англиски: chip
Употреба: Информатика
Примери:
Куќиштето преку микрочиповите ќе ја прифати пораката и ќе ја преведе со помош на софтвер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи