а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

микрофон

мн. микрофони
Вид збор: Именка, машки род
Направа што служи за претворање на звучните бранови во електромагнетни, се користи за засилување и за пренеcување на звукот.
Англиски: microphone
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи