а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

микроскоп

мн. микроскопи
Вид збор: Именка, машки род
Оптичка направа што служи за зголемување, се користи за проучување предмети и микроорганизми што не можат да се видат со голо око.
Англиски: microscope Албански: mikroskop
Употреба: Физика
Примери:
Електронски микроскоп.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи