а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

микроскопски

микроскопскиот
Вид збор: Придавка
1. Што се гледа само под микроскоп.
Англиски: microscopic
2. ситен, мал, ништожен
Англиски: tiny
Употреба: Преносно значење
Примери:
Микроскопски проблем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи