а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

микрометар

микрометарот
Вид збор: Именка, машки род
1. Единица за должина рамна на еден милионити дел од метарот.
Англиски: micrometer Албански: mikrometër
2. Инструмент за мерење многу мали растојанија и агли.
Англиски: micrometer Албански: mikrometër
Изведенки
микрометарски прид.
микрометарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи