а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

микроклима

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Клима на долниот, приземен атмосферски слој, ограничена на определена средина, во дадена ситуација.
Англиски: microclimate
Примери:
Скопје има микроклима - изгор лето, кочан зима.
Изведенки
микроклиматски прид.
микроклиматскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи