а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

микрограм

мн. микрограми
Вид збор: Именка, машки род
милионски дел од грам
Англиски: microgram
Употреба: Физика
Примери:
Концентрацијата на честичките прашина во Скопје изнесува 64 микрограми на кубен метар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи