а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

микробиологија

(едн.) микробиологијата
Вид збор: Именка, женски род
Дел од биологијата што се занимава со проучување на микроорганизмите, микробите.
Англиски: microbiology
Употреба: Биологија
Изведенки
микробиолошки прид.
микробиолошкиот
Пример: Микробиолошки испитувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи