а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

микологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
наука за габите
Англиски: mycology
Употреба: Ботаника
Примери:
Таа преведува и стручни текстови од областа на микологијата.
Изведенки
1. миколог м.
мн. миколози
2. миколошки прид.
миколошкиот
Пример: миколошки испитувања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи