а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мизерија

мн. мизерии
Вид збор: Именка, женски род
1. беда, сиромаштија
Англиски: misery Албански: mizerje, mjerim
Примери:
Живее во мизерија.
2. Ниска, недостојна постапка.
Англиски: misery Албански: mjerim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговото однесување беше мизерија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи