а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мизерен

мизерни
Вид збор: Придавка
1. Што е беден, сиромашен, тажен.
Англиски: miserable
Примери:
мизерен живот
мизерна плата
2. Што е ништожен, достоен за презир.
Англиски: miserable
Примери:
мизерна постапка
мизерно однесување
Изведенки
1. мизерно прил.
Пример: Се однесуваше мизерно.
2. мизерност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи