а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мизантропија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Омраза кон луѓето воопшто.
Англиски: misanthropy
Изведенки
мизантропски прид.
мизантропскиот
Што се однеcува на мизантроп и на мизантропија.
Пример: Мизантропски однос.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи