а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мизансцена

мн. мизансцени
Вид збор: Именка, женски род
Распоред на актерите, на декорот и другите предмети на сцената.
Употреба: Сцена
Изведенки
мизансценски прид.
мизансценскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи