а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мижурлав

мижурлавиот
Вид збор: Придавка
1. Што подзамижува со очите.
Англиски: squinting
Примери:
мижурлав старец
2. Обично за светлина - што е слабо, треперливо.
Англиски: squinting
Употреба: Преносно значење
Примери:
мижурлав фенер
мижурлава свеќа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи