а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мижурка

мижуркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ги подзамижува очите при гледање.
Англиски: squint
Примери:
Жената мижуркаше од силното сонце.
Изведенки
мижуркање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи