а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мижло

мн. мижловци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е недоспан, замижан, на кој постојано му се спие.
Изведенки
мижла ж.
мн. мижли
FlexiMac
 менување на македонски глаголи