а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

миже

мижат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Ги држи клепките затворени.
Англиски: shut eyes Албански: mbyll sytë
Примери:
Мижеше и се трудеше да заспие.
2. Затвора очи пред нешто.
Англиски: shut eyes Албански: mbyll sytë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Мижеше пред сите неправилности.
Изрази
Мижи Асан да ти баам - кога некој кажува лаги.
Изведенки
мижење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи