а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

миженка

мн. миженки
Вид збор: Именка, женски род
Детска игра во која едно дете миже, а другите се кријат.
Англиски: hide-and-seek
Примери:
миженка - криенка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи