а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мие

мијат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Чисти со вода.
Англиски: wash Албански: laj
Примери:
Домаќинката ги миеше садовите.
Секоја вечер децата ги миеја забите.
2. (се мие) Секое утро се миеше на бунарот.
Англиски: bath Албански: laj
Изрази
Мие раце - не прифаќа одговорност, се оградува.
Изведенки
миење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи