а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

миди

Вид збор: Придавка
Во модата -средна должина на здолниште или фустан.
Англиски: midi
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Миди-здолниште.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи