а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мидер

мн. мидери
Вид збор: Именка, машки род
Дел од долна женска облека што служи за стегање на стомакот и на задникот.
Англиски: bodice Германски: Mieder
FlexiMac
 менување на македонски глаголи