а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

миг

мн. мигови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 198
1. мигнување
Англиски: blink Албански: bëj me sy
Примери:
Направи миг со едното око и продолжи.
2. Многу кусо време.
Англиски: moment Албански: çast, moment
Примери:
За миг исчезна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи