а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мигрира

мигрираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се сели од едно место во друго.
Англиски: migrate
Примери:
Во педесеттите години голем број од селското население мигрираше во градовите.
Изведенки
мигрирање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи