а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

миграција

мн. миграции
Вид збор: Именка, женски род
селидба, преселба
Англиски: migration
Примери:
Миграција на населението од село в град.
Изведенки
миграциски прид.
миграцискиот
Пример: Миграциски процеси.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи