а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мигрант

мн. мигранти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што мигрира.
Англиски: migrant
Изведенки
1. мигрантка ж.
мн. мигрантки
2. мигрантски прид.
мигрантскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи