а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мигне

мигнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи едно cпојување на клепките.
Англиски: blink Албански: bën me sy, kapsit sytë
2. Отспие малку.
Англиски: sleep Албански: fle pak
Употреба: Преносно значење
Примери:
Мигна по пладнето и беше како нов.
3. Даде знак со око.
Англиски: blink Албански: bën me sy
Примери:
Само да му мигнам, ќе отрча.
Изведенки
1. мигнува несв.
мигнуваат
2. мигнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи