а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мига

мигаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Несвесно спојува (затвора и отвора) клепки.
Англиски: blink
Примери:
Мигаше со очите и зборуваше.
Изведенки
мигање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи