а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мигач

мн. мигачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што многу мига.
Албански: ai që bën me sy
2. трепкач
Англиски: indicator Албански: tregues
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи