а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мивне

мивнат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде отказ некому, исклучи од членство и сл.
Англиски: sack
Употреба: Иронично , Разговорно
Примери:
Го мивнале од работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи