а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мивка

мн. мивки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18166
1. Водена крпа за бришење, за чистење.
Англиски: rag Албански: leckë për pastrim
2. Нечист, неприбран, неспастрен човек.
Англиски: scoundrel Албански: i pa pastër, viran
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
3. Човек без углед, без авторитет, презрен човек.
Англиски: nobody Албански: askushi