а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меџлис

мн. меџлиси
Вид збор: Именка, машки род
собрание
Англиски: assembly Турски: meclis
Употреба: Историја
Примери:
Селскиот меџлис така реши.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи