а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меџидија

мн. меџидии
Вид збор: Именка, женски род
Стара турска сребрена монета.
Англиски: silver coin Турски: mecidiye
Употреба: Економија , Историја
Примери:
Откупот со бели меџидии го плати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи