а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меќава

мн. меќави
Вид збор: Именка, женски род
Силно невреме, ветер со снег.
Англиски: snowstorm Српски: међава
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Не се плашеше ни од мраз ни од меќава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи