а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меѓу

Вид збор: Префикс
1. Означува дека нешто се наоѓа помеѓу деловите на тоа што е именувано со вториот дел.
Примери:
меѓукат, меѓупростор, меѓувреме
2. Оозначува дека означеното во вториот дел се однесува на повеќе елементи.
Англиски: inter
Примери:
меѓународен, меѓуградски, меѓудржавен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи