а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меѓурегионален

меѓурегионалниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на два или повеќе региони, што поврзува два или повеќе региони.
Примери:
меѓурегионални патишта
FlexiMac
 менување на македонски глаголи