а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меѓуоброк

мн. меѓуоброци
Вид збор: Именка, машки род
Оброк меѓу главните оброци; мал оброк.
Англиски: snack
Употреба: Гастрономија
Примери:
меѓуоброци од овошен или сок од свежо исцеден зеленчук
FlexiMac
 менување на македонски глаголи