а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меѓунационален

меѓунационалниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на две или повеќе нации или на нивните меѓусебни одноcи.
Примери:
меѓунационални односи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи