а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меѓународен

маѓународни
Вид збор: Придавка
Што се однеcува на повеќе народи, што засега повеќе народи, што поврзува два или повеќе народи.
Англиски: international Албански: ndërkombëtar
Употреба: Дипломатија
Примери:
Меѓународен сообраќај.
Меѓународно право.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи