а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меѓукултурен

меѓукултурниот
Вид збор: Придавка
Што е меѓу различни култури.
Англиски: intercultural
Примери:
центар за меѓукултурен дијалог
мултикултурни општества, меѓукултурен дијалог и европски музеи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи