а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меѓуигра

мн. меѓуигри
Вид збор: Именка, женски род
1. Мала игра вметната меѓу чиновите на претставата.
Англиски: interlude
Употреба: Сцена
2. Кусо музичко дело што се исполнува меѓу главните делови на музичка изведба.
Англиски: interlude
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи