а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меѓудржавен

меѓудржавни
Вид збор: Придавка
Што засега, што се однесува или што поврзува две или повеќе држави.
Англиски: international
Употреба: Дипломатија
Примери:
меѓудржавен натпревар
меѓудржавен договор
меѓудржавен сообраќај
FlexiMac
 менување на македонски глаголи