а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меѓуградски

меѓуградскиот
Вид збор: Придавка
Што се одржува меѓу два или повеќе градови.
Англиски: intercity
Примери:
Меѓуградски сообраќај.
Меѓуградски телефонски разговор.
Меѓуградски натпревар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи