а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меѓуверски

меѓуверска
Вид збор: Придавка
Што се однесува на тоа што е меѓу верите.
Англиски: inter-religious
Употреба: Религија
Примери:
меѓуверска нетрпеливост
Тоа предизвика опасност од меѓуетнички и меѓуверски судири.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи