а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мешункаст

мешункастиот
Вид збор: Придавка
1. Што се однеcува на растенија чиј плод е во форма на мешунка.
Албански: bishtajore
Употреба: Ботаника
Примери:
Мешункасти растенија.
2. Што личи на мешунка, што е како мешунка.
Албански: bishtajore
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК