а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мешалка

мн. мешалки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32201
1. Направа или машина за мешање.
Англиски: mixer Албански: përziese, mikser
Примери:
Мешалка за бетон.
2. Предмет што служи за мешање; голема дрвена лажица.
Англиски: stirring spoon Албански: lugë përziese
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ајварот го мешаа со мешалка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК