а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меч

мн. мечеви
Вид збор: Именка, машки род
1. Старинско ладно оружје со долго метално сечило, за сечење и бодење, со рачка.
Англиски: sword Албански: shpatë
2. Оружје во спортската дисциплина мечување.
Англиски: épée Албански: armë
Употреба: Спорт
3. спортски натпревар
Англиски: match Албански: ndeshje
Употреба: Спорт
Примери:
На вчерашниот меч, домашната екипа се покажа поуспешна.
Изрази
Меч со две сечила – средство што може да се сврти против тој што сака да го употреби во своја корист.
Дамоклов меч - застрашувачка опасност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи