а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мечува

(се) мечуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се бори со некого со меч.
Англиски: fence Албански: dyluftim me skermë, shpatë
Примери:
Противниците се мечуваа на карпата.
2. Настапува во спортска дисциплина мечување.
Англиски: fence Албански: dyluftim me skermë, shpatë
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи