а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мечување

Вид збор: Именка, среден род
1. (глаг. им.) Се мечува.
Англиски: fencing Албански: luftim, garim me shpata, me skermë
2. Спортска дисциплина во која учесниците во бората употребуваат едно од трите оружја: меч, флорет или сабја.
Англиски: fencing Албански: dyluftim me shpata
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи