а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мечувач

мн. мечувачи
Вид збор: Именка, машки род
Оној што се мечува.
Англиски: fencer
Употреба: Спорт
Примери:
Според сценариото, Харисон Форд требало да се бори со мечувачите на улиците на Каиро.
Изведенки
мечувачки прид.
мечувачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи