а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мечувалец

мн
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што се бори со меч, што е вооружен со меч.
Англиски: sword fighter Албански: shpatar, skermist
2. Натпреварувач во спортската дисциплина мечување.
Англиски: fencer Албански: shpatar, skermist
Употреба: Спорт
Примери:
Македонските мечувалци го освоија седмото место.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи